Kirjeldus
Kaardid sobivad nii õppevahendiks kui ka mõnusaks kaaslaseks reisil või pimedatel pikkadel talveõhtutel mängimiseks.
Kuidas mängida?
Mäng annab tuhandeid põnevaid jutte. Mängida võib kas omaette või koos sõpradega. Mängus pole valesid vastuseid ega kohustust rääkida rahvajuttu nii, nagu on raamatus. Kaartide eesmärk on lasta piltidel kujutlusvõime tööle panna ja veeta perega lõbusalt aega. Loo rääkimist võib alustada näiteks lausega “Elas kord …” või “Ennemuiste …”. Mõtle enda välja mõeldud rahvajutule kindlasti ka meeldejääv ja õpetlik lõpp.
Variant 1
Mängus osaleb 1 või rohkem mängijat. Osalejad valivad endale 5‒6 just sellist mängukaarti, mis neile kõige enam meeldivad. Kaartide järjekord otsustatakse endale sobival viisil ja jutu rääkimist alustatakse sellest pildist, mis tundub kõige sobivam olevat.
Variant 2
Mängus osaleb 2‒6 mängijat. Kaardid keeratakse lauale tagurpidi ja osalejad valivad endale kuni 4 juhuslikku kaarti. Kaartide võtmine toimub ühekaupa ja järgemööda. Kaardid võib avada kohe, kuid jutu rääkimine algab esimesest valitud pildist.
Variant 3
Mängus osaleb 3 või enam mängijat. Kaardid keeratakse lauale tagurpidi, esimene mängija võtab ühe juhusliku kaardi, keerab selle pildiga ülespoole ja alustab jutuvestmist. Tema järel valib teine mängija omale kaardi ja jätkab sama loo jutustamist, kuni kõik mängus osalejad on saanud sõna. Eesmärgiks on rääkida koos üks pikk omavahel seotud jutt.
Nüüd võid oma kaasmängijatele väljakutse esitada. Selleks jätkake kaartide võtmist ja loo pikemaks rääkimist. Mäng lõppeb siis, kui kaardid saavad otsa või kui üks mängijatest ei suuda enam juttu jätkata.
Ammustel aegadel püüdsid inimesed rahvajuttude kaudu maailma seletada ja mõista, aga ka mitmesuguste ohtude eest hoiatada. Paljud nähtused jäid tolle aja inimestele mõistetamatuks ja nii tulidki mängu näkid, haldjad, kratid ja muud salapärased olendid, keda tõsimeeli usuti. Vanad rahvajutud levisid suust suhu ja paigast paika, muutusid ja teisenesid. Soovime, et ka meie lapsed laseksid oma fantaasia lendu, mõtleks välja vahvaid ja õpetlikke lugusid salapärastest tegelastest ning põnevatest juhtumistest, et aidata sellega alles hoida eesti rahvapärimusest tekkinud lugusid.